Uzuncam Koyu Forum - Buluşma Noktası...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

köy hakkında birçok soru

köy hakkında birçok soru Empty köy hakkında birçok soru

Mesaj  ozan Ptsi Ocak 18, 2010 3:00 pm

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,
Bu sayfayı uzunçam tarihi hakkında bilgi araştırırken buldum ve babamın da (Şerafettin Arslan) bu
siteye üye olduğunu gördüm. Uzunçam Köyü' nde kalıcı olarak yaşamasam da sık sık ziyaret ettim ve nüfusum buraya bağlıdır.

Lafı kısa kesip sorularıma gelmek istiyorum. Yanıtlarsanız memnun kalırım.

1. Fergene adı nereden gelmektedir ve anlamı nedir?
2. Köyün isminin Uzunçam olarak değiştirilmesinin sebebi nedir ve Uzunçam ismi nereden gelmektedir?
3.Köyün tarihini kısaca özetleyebilir misiniz?
4. Burada yaşayan halk (bizlerin ataları) nereden gelmiştir?
5. Köydeki en eski yapı hangisidir? (nezaman yapılmıştır?)
6. Köydeki en eski mezartaşı hangi tarihe dayanmaktadır?
7. Köyde harhangi bir tarihi kalıntı var mıdır?
8. Köydeki eski ahşap evlerin mimarisi hangi kültüre dayanmaktadır?
9. Köyde su ve kanalizasyon şebekesi bunmamaktadır fakat evlerde kullanılan su civardaki kaynaklardan çekilmektedir. Peki ev içerisinde su kullanımı ne zaman başlamıştır? (yanılmıyorsam önceden evlere kuyulardan su taşınırmış.)
10. Köyde sağlık ocağı bulunmamaktadır, peki en yakın sağlık merkezi nerededir?
11. Sağlık merkezine ulaşım nasıl sağlanır?
12. Özel araca sahip olmayan kimseler çevredeki ilçelere nasıl seyahat eder?
13. Köy nüfusunun yıllara bağlı değişim grafiği mevcut mudur? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır?
14. Köyde en çok yetiştirilen ürünler nelerdir? Bunlar ticari amaçla kullanılmakta mıdır?
15. Köyün sınırlarını gösteren bir harita var mıdır? Var ise nereden ulaşılabilir?
16. Köydeki tek okul hangi tarihte yapılmıştır?
17. Cumhuriyet öncesine dayanan, köy ile ilgili bilgi içeren herhangi bir kaynak var mıdır?
18. Bu köyde doğup ismini yurda duyurmuş birileri var mıdır? (kısaca köyden hiç ünlü çıkmış mıdır?)

Aklıma daha bir çok soru gelmekte fakat zaten yeterince soru soruduğumu düşünüyorum.
Umarım sorularımı cevaplayacak birileri bulunmaktadır zira geldiğim yerin tarihine merak duymayı hakkım olarak görüyorum.
Bütün soruların yanıtını bilmesenizde, en azından bildiklerinizi cevaplarsanız çok memnun olurum.

Evet, forumunuza ilk iletimi girmiş bulunuyorum. Burayı hazırladığınız için teşekkür ederim.
Sevgilerle.
ozan
ozan

Nerde: : Almanya, Bonn
Adı Soyadı : Ozan Arslan